A może tak na Śląsk – Górny Śląsk!

Kochamy Śląsk, nasz Dolny! A teraz zakochaliśmy się i w Górnym, jego zakątkach i zabytkach! W podróży przez Siewierz, Zawiercie, aż do Zamku w Ogrodzieńcu – miejsc, zapewne wielu z Was znanym… To przepiękne ośrodki turystyczne z bogatą historią.

W Siewierzu warte zobaczenia są barokowe kościoły datowane od XVI do XVIII w., a przede wszystkim ruiny gotyckiego zamku książąt śląskich, następnie biskupów krakowskich – książąt siewierskich powstałego od XIV do XVI w. Pod miastem zachował się także romański kościół św. Jana Chrzciciela z pierwszej połowy XII w.

Historia miasta Zawiercie sięga 1431, kiedy to za panowania Bolesława V, księcia opolskiego po raz pierwszy została wymieniona jego nazwa. Jedne z najważniejszych zabytków to: Dwór z pierwszej połowy XIX w.; Kościół pw. św. Trójcy i św. Floriana z XVI-XVII w.; Kościół pw. św. Mikołaja z XVI w.; Pałacyk Stanisława Szymańskiego z przełomu XIX i XX w.; Cmentarz żydowski czy dawna synagoga z 1880 r.

Zamek Ogrodzieniec został wybudowany w XIV – XV w. przez Ród Włodków Sulimczyków. Pierwsze umocnienia w miejscu późniejszego zamku stanęły za panowania Bolesława Krzywoustego. Zrównał je z ziemią najazd tatarski w 1241 r. Na ich miejscu w połowie XIV w. zbudowano zamek gotycki – siedzibę rodu rycerskiego Włodków Sulimczyków. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Ruiny leżą na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd i są udostępniane do zwiedzania.

Zachęcamy Was do zwiedzania Górnego Śląska i podróży razem z nami!

castle-382833_19202

6

 

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *